Známe mistry Východočeké obsati 2013

13.07.2013 se v Suché u Litomyšle v areálu stáje Manon konalo Mistrovství VčO ČJF v kategorii dětí, juniorů a mladých jezdců. Za prosluněného dne se na kolbišti v Suché odjelo celkem pět soutěží, z toho tři mistrovské.
Zahajovací soutěží byl parkur stupně „Z“ na limitovaný čas. V úvodní soutěži dne zvítězil zástupce domácí Stáje Manon Jiří Skřivan s Eurydikou. Od stanoveného času se odchýlil o 0,21s. O 0,3s se od limitu vzdalovala Veronika Doleželová a Carlin 2 (SK Olympia), dokončili tak na druhém místě. Třetí s odchylkou 3,10s skončila Michaela Škeříková a Prinz Claire (JK Sloupnice).
Druhá soutěž byla již mistrovská – Mistrovství VčO ČJF skoky dětí. Soutěž byla hodnocena na styl jezdce. V této soutěži nenechala nikoho na pochybách Vanda Tmějová s Danikou Taurus Trans (JK Hřebčín Suchá), když překonala parkur stupně „Z“ bez trestných bodů a nejvyšším hodnocením 8,6 dosáhla na zlatou medaili. 8,3 bodů a parkur bez chyby, to byl výsledek stříbrné jezdkyně Sáry Finsterle s Eurou (JK Hřebčín Suchá). Rovných 8,0 bodů měla Lucie Šrámková s Anjou K Strojmotiv a získala tak medaili bronzovou.
Soutěž ve skoku stupně „ZL“ zůstala opět v rukou domácích – MVDr.René Finsterle potvrdil s klisnou Eurou své kvality a zaslouženě zvítězil. Doktora Finsterleho stíhala Anna Siatková a Persefone (JK Orličky), byla ale o 0,14s pomalejší, a to stačilo na konečné druhé místo. JK Vysoké Mýto reprezentovala Pavla Benešová s Asteres a v této soutěži dosáhly na třetí místo.
„L*“ se jelo jako otevřená soutěž a zároveň i jako soutěž mistrovská. V tomto případě se jednalo o Mistrovství VčO ČJF v kategorii juniorů. Juniorskou mistryní se stala Eliška Jandová a Ilusive Queen (Stáj Dvořák Barchov), když předstihla druhou Leonu Samsonovu s Vandalem 1 (JK Hřebčín Suchá). Třetí místo opět zbylo na Pavlu Benešovou a Donely. Všechny tři jezdkyně měly v základním kole i v rozeskakování 0 trestných bodů.
L*“ jako otevřená soutěž měla vítězku totožnou – opět jí byla Eliška Jandová. Na druhé a třetí místo ale rychlejším časem v rozeskakování dosáhly jiné jezdkyně, které se OM neúčastnily. Druhá v otevřeném „L*“ byla Mirka Skřivanová ml. s Erato (Stáj Manon), třetí Ria Slušná s Adiží 2 (Stáj Slušný).
Vrcholem červnových závodů na Suché bylo „S*“, které se opět jelo jako otevřená i mistrovská soutěž. V OM VčO mladých jezdců se rozhodovalo mezi třemi jezdci na pěti koních. První se rozeskakovali jezdci, kteří měli ze základního kola 4tr.b. - Jiří Tměj, Ondřej Málek a Jakub Petrus. Byl to boj o bronzovou příčku. Do rozeskakování na nezvýšených překážkách nastoupil první Jiří Tměj s Žane Mag Centrum (JK Hřebčín Suchá) a pomyslnou laťku nasadil poměrně vysoko – 0 tr.b na překážkách a čas 44,90. Druhý Ondřej Málek s G-Buggati Dwerse Hagen (Sportovní stáj Málek) šel taktéž čistě, ovšem o sekundu pomalejší čas na Jiřího Tměje nestačil. Nejvýhodnější pozici do rozeskakování o bronz měl Jakub Petrus s Happy Boyem (JK Sloupnice). Bohužel poslední překážka, dvojskok – lépe řečeno 8B, se stala Jakubovi osudnou. Poslední bidlo celého parkuru padlo k zemi a naděje na bronzovou medaili se rozplynula. O třetí příčce tak bylo rozhodnuto – získal ji Jiří Tměj s Žane Mag Centrum, čtvrté místo obsadil Ondřej Málek a páté Jakub Petrus. To ale nebylo posledním rozeskakováním…
Ještě zbývalo určit, kdo se vlastně stane mistrem VčO a kdo vyhraje otevřenou soutěž. Do tohoto rozeskakování nastoupily čtyři dvojice. Zahajoval Jiří Skřivan s Tenerife´s Allegretto. Čas měli poměrně rychlý, 8 trestných bodů na kontě stačilo na třetí místo v otevřené soutěži. Druhá v rozeskakování Erika Černá (Sportovní stáj Málek) jela „na jistotu“, styl jízdy jí ale přinesl 3tr.b. za čas, což však stále stačilo na druhé místo konečného pořadí otevřeného „S*“. Dalším želízkem v ohni domácích byl opět Jiří Tměj – tentokrát s Corsicou Mag Centrum. S tou předvedl další precizní a rychlou jízdu bez trestných bodů a čekalo se pouze na výsledek posledního bezchybného v základním kole – na Ondřeje Málka. Ondra Málek s Collie byli bezchybní. Čas ale nestačil a zlatou medaili k velké radosti domácích dostal Jiří Tměj s Corsicou. Stříbrnou za OM VčO pak Ondřej Málek, bronzovou Jiří Tměj s Žane.
Krátká rekapitulace otevřeného „S*“: První Jiří Tměj a Corsica, druhá Erika Černá, třetí Jiří Skřivan.
Rekapitulace OM VčO mladí jezdci: První Jiří Tměj a Corsica, druhý Ondřej Málek, třetí Jiří Tměj a Žane.
Areál Jízdárny Suchá má Oblastní mistrovství úspěšně za sebou – známe jména mistrů VčO dětí, juniorů a mladých jezdců. Sezona na Suché však nekončí – v srpnu jsou plánované další závody (do „S**“) – konkrétně 24.08., na které Vás srdečně zveme!